Babí

Babí je příměstskou částí Náchoda, města s rozšířenou působností, ležící nedaleko česko-polské hranice, ve východních Čechách. Tato oblast je známá též pod názvem Kladské pomezí. Do roku 1950 bylo samostatnou obcí, poté došlo k připojení k tehdejšímu okresnímu městu. Nyní zde žije asi 773 obyvatel ve dvou částech a to horní a dolní Babí. Horní část leží v nadmořské výšce 455 metrů, ta dolní přibližně o sto metrů níže. Asi do roku 2000 zde bývala pobočka pošty ( Náchod 3 ), i obchody s potravinami. Zvyšování počtu náchodských supermarketů tyto obchodní služby potlačilo a tak z konkurenčních důvodů zanikly. V současné době je možné občerstvit se v místní restauraci anebo využít bohatých služeb či ubytování v luxusním hotelu Tommy. Sídlí tu zde i drobní podnikatelé, převážně ve službách (autoservisy, servis zahradní techniky, truhlářství, kosmetika, výroba svíček či masážní salon ). Své zázemí tu mají i rodiče s předškolními dětmi v mateřské škole.

ZŠ Babí

ZŠ Babí

Dominantou obce je základní škola pro 1.-5. ročník. Spolupráci občanů s touto školou zaštiťují sportovní klub SK Star Babí a Sbor dobrovolných hasičů. Tato dvě občanská sdružení se snaží též podporovat sportovní a kulturní vyžití v místě našeho bydliště. V obci působí též fotbalový klub SK Babí. V sedmdesátých letech 20. stol. se ve zdejších serpentinách mezi Náchodem a Babím jezdívaly oblastní přebory závodů automobilů do vrchu, nyní se v opačném směru každoročně konávají závody minikár.

Babí z horkovzdušného Balónu DLNK

Babí z horkovzdušného Balónu DLNK

Díky poloze „na kopci“ můžete z Babího za příznivého počasí zažít krásné rozhledy po okolní krajině. A tak Krkonoše se Sněžkou a Černou horou, Orlické hory, jakož i Góry Stolowe v sousedním Polsku máte jako na dosah ruky. Však taky tudy prochází červeně značená, dálková, Jiráskova turistická trasa. Z dalších turistických zajímavostí jmenujme Vojenské muzeum opevnění z roku 1938. Jedná se o zrekonstruovaný a do původního stavu uvedený objekt vz. 37 (tzv. řopík). Celou obcí pak prochází linie těžkého opevnění, pěchotních srubů a pevnůstek ( či jejich zbytků ) z tohoto období. Jako stavební zajímavost, kromě jiného stojí za povšimnutí řadový dům od věhlasného, vídeňského architekta Adolfa Loose.